Home » Šta je čipovanje (mikročipovanje) kućnih ljubimaca?
Magazin

Šta je čipovanje (mikročipovanje) kućnih ljubimaca?

čipovanje - mikročipovanje kućnih ljubimaca

Čipovanje kućnih ljubimaca postalo je standardna praksa koja pomaže u identifikaciji i zaštiti životinja. Ovo je bezbolna i sigurna procedura u kojoj se pod kožu ljubimca implantira mali mikrocip s jedinstvenim identifikacionim brojem. U slučaju da se ljubimac izgubi, mikročip omogućava da ga se brzo identifikuje i vrati vlasniku.

Čipovanje je danas preporučeno ili čak zakonom obavezno u mnogim zemljama, a primjenjuje se na najrazličitije kućne ljubimce, od pasa i mačaka do egzotičnih ptica i kunića.

Kako funkcioniše čipovanje?

Mikročip je mali elektronski uređaj veličine zrna riže, koji sadrži jedinstveni broj za identifikaciju životinje. Ovaj broj je pohranjen u bazi podataka, zajedno s informacijama o vlasniku ljubimca. Kada se ljubimac skenira odgovarajućim čitačem, broj se prikazuje, a zatim se putem baze podataka vlasnik može kontaktirati.

Proces čipovanja je jednostavan i bezbolan, a veterinar koristi špric kako bi mikročip postavio ispod kože, obično između lopatica na leđima životinje. Mikročip ne sadrži bateriju i ne emitira nikakav signal, već se aktivira samo kada se koristi skener.

Čipovanje se najčešće koristi za pse i mačke, ali se može primijeniti i na druge vrste kućnih ljubimaca. U nastavku ćemo detaljno objasniti čipovanje najčešćih kućnih ljubimaca.

Čipovanje pasa

Psi su najčešći kućni ljubimci koji se čipuju, a u mnogim zemljama, čipovanje pasa je zakonska obaveza. Razlog za to je jednostavan – psi su skloni lutanju i gubitku, a čipovanje omogućava brz i efikasan način za njihov povratak vlasniku.

Zašto je važno čipovati psa?

Čipovanje pasa pomaže da se identifikuju ukoliko se izgube, posebno jer ogrlice i identifikacione oznake mogu pasti ili se izgubiti. Mikročip je trajna metoda identifikacije koja ostaje ispod kože psa tokom cijelog njegovog života. Veterinarske klinike, skloništa za životinje i čak neka policijska odjeljenja imaju skenere koji mogu očitati mikročip i odmah utvrditi identitet psa.

Čipovanje pasa je posebno korisno za putovanja, jer mnoge zemlje zahtijevaju da psi budu mikročipovani kako bi mogli ući na njihovu teritoriju. Također, neki gradovi i države traže da se svi psi mikročipuju kao dio registra kućnih ljubimaca, što pomaže u regulaciji broja pasa lutalica.

Čipovanje mačaka

Iako mačke nisu zakonski obavezne da budu čipovane u mnogim zemljama, to se sve više preporučuje, posebno za mačke koje provode vrijeme napolju. Čak i mačke koje su isključivo kućni ljubimci ponekad mogu pobjeći kroz vrata ili prozor, pa je čipovanje dobra mjera predostrožnosti.

Prednosti čipovanja mačaka

Mačke su poznate po svojoj neovisnosti, pa se često dešava da lutaju daleko od kuće, a ponekad i završe izgubljene. Čipovanje mačaka omogućava da se vlasnici brzo obavijeste ako se mačka nađe, čime se povećava vjerovatnoća njenog povratka kući. Osim toga, ako se mačka pronađe na ulici bez identifikacije, skloništa ili veterinarske klinike mogu odmah identificirati vlasnika putem mikročipa.

U mnogim slučajevima, čipovanje je od ključnog značaja za mačke koje se kreću vani, jer čak i ako imaju ogrlicu, ona se može izgubiti ili skinuti. Mikročip je trajna i sigurna metoda koja garantuje da vaša mačka uvijek ima sredstvo identifikacije.

Čipovanje kunića

Iako nisu najčešće čipovani ljubimci, kunići su postali sve popularniji kućni ljubimci, pa je i kod njih čipovanje sve češće. Kunići mogu biti skloni bježanju iz dvorišta ili ograde, a mnogi vlasnici preferiraju da ih puste vani kako bi uživali u otvorenom prostoru. Čipovanje je sigurnosna mjera koja može pomoći da se izgubljeni kunić brzo vrati vlasniku.

Zašto čipovati kuniće?

unići su ljubimci koji često vole istraživati, a zbog svoje veličine mogu se lako izgubiti. Također, kunići se često ne prepoznaju kao izgubljeni ljubimci, što može otežati njihov povratak vlasniku. Mikročip je sigurna mjera koja omogućava da se kunići brzo identifikuju i vrate kući ako se izgube.

Kao i kod pasa i mačaka, čipovanje kunića je bezbolna procedura koja im osigurava sigurnost i pomaže vlasnicima da se osjećaju mirnije.

Čipovanje ptica

Egzotične ptice poput papagaja i ara također mogu biti mikročipovane. Ove ptice su često skupe i rijetke, pa je čipovanje metoda koja pomaže da se smanji rizik od krađe ili gubitka. Ptice koje lete vani također mogu odletjeti predaleko od kuće, pa čipovanje može biti ključna mjera zaštite.

Kako se ptice čipuju?

Mikročipovi kod ptica se često postavljaju ispod kože u predjelu vrata. Iako ptice nisu tako često čipovane kao psi i mačke, ova metoda je preporučljiva za vlasnike egzotičnih ptica koje su vrijedne i rijetke. Mikročipovanje pruža dodatni sloj zaštite, omogućavajući vlasnicima da prate svoje ptice i povećava šanse za njihov povratak ako budu ukradene ili izgubljene.

Čipovanje drugih ljubimaca

Osim pasa, mačaka, kunića i ptica, postoje i drugi kućni ljubimci koji mogu biti mikročipovani. Na primjer, činčile, zamorčići, pa čak i neke zmije ili gušteri mogu biti čipovani radi identifikacije, posebno ako su rijetki ili vrijedni.

Prednosti čipovanja ljubimaca

Čipovanje kućnih ljubimaca je jednostavna, sigurna i efikasna metoda za identifikaciju koja osigurava da vaši ljubimci budu brzo vraćeni ukoliko se izgube. Iako nije zakonski obavezno u svim slučajevima, preporučuje se za sve ljubimce koji su skloni bježanju ili imaju mogućnost da se izgube.

Bez obzira da li imate psa, mačku, kunića ili egzotičnu pticu, čipovanje je pouzdana investicija u sigurnost i dobrobit vašeg ljubimca. To je jednostavan način da osigurate dugotrajan mir i zaštitu za svog vjernog prijatelja.

Kućni ljubimci Facebook

Pridružite nam se!