Jedenje trave kod pasa i mačaka je ponašanje koje mnogi vlasnici kućnih ljubimaca primijete, a istovremeno ne razumiju u potpunosti. Često se postavlja pitanje zašto ove mesožderke životinje, koje su evoluirale da konzumiraju meso, posežu za biljnom hranom poput trave. Osim što izaziva zbunjenost, mnoge vlasnike brine da li je ovo ponašanje štetno za njihove ljubimce. Nabrojaćemo razloge zbog kojih pas i mačka jedu travu, da li je to normalno i kada bi trebalo da nas brine.
Zašto pas jede travu?
Iako psi uglavnom spadaju u mesojede, njihova ishrana se u stvarnosti može klasifikovati kao **svejedna**. To znači da psi u svojoj ishrani mogu konzumirati različite vrste hrane, uključujući biljke. Dakle, jedenje trave nije sasvim neobično ponašanje, ali zašto to rade?
1. Instinktivno ponašanje
Jedna od teorija zašto psi jedu travu je da je to ostatak instinktivnog ponašanja od njihovih divljih predaka. Divlji psi i vukovi često su jeli biljke, uključujući travu, dok su lovili plijen, bilo iz želje za specifičnim hranljivim sastojcima, bilo da bi očistili želudac od parazita. Psi, iako su domaće životinje, mogu i dalje nositi ovaj instinkt.
2. Nadoknada hranljivih tvari
Neki psi jedu travu kako bi nadoknadili manjak određenih hranljivih tvari, naročito vlakana. Ukoliko pas ima neuravnoteženu ishranu koja ne zadovoljava sve njegove nutritivne potrebe, mogao bi posegnuti za travom u pokušaju da poboljša probavu ili dobije neophodne vitamine i minerale.
3. Pomoć u varenju
Jedan od najčešćih razloga zbog kojeg psi jedu travu je kako bi pomogli varenju ili izazvali povraćanje. Ukoliko pas osjeti nelagodu u stomaku, trava može pomoći da ubrza proces izbacivanja hrane iz želuca. Iako vlasnicima može biti neprijatno gledati psa kako povraća nakon jedenja trave, to nije nužno razlog za zabrinutost jer je to njihov način da “očiste” probavni sistem.
4. Dosada ili igra
Psi su inteligentne i radoznale životinje koje često istražuju okolinu putem njuha i okusa. Jedenje trave može biti jednostavno rezultat dosade ili želje za igrom. Psi koji nemaju dovoljno mentalne stimulacije ili fizičke aktivnosti mogu razviti naviku jedenja trave kao način da “ubiju vrijeme” ili privuku pažnju vlasnika.
Zašto mačka jede travu?
Dok su psi svejedi, mačke su **strogi mesojedi**, što znači da im je meso osnovni izvor hranljivih tvari. Ipak, mnogi vlasnici mačaka primjećuju da i mačke povremeno grickaju travu. Kao i kod pasa, postoji nekoliko razloga za ovo ponašanje kod mačaka.
1. Pomoć u varenju
Jedan od najčešćih razloga zbog kojih mačke jedu travu je kako bi imale lakšu probavu. Trava može pomoći mačkama da izbace nakupljenu dlaku iz želuca. Budući da se mačke redovno ližu i održavaju čistoću, ponekad progutaju velike količine dlake koje mogu formirati kuglice u probavnom sistemu. Jedenje trave pomaže mačkama da povraćanjem ili lakšim prolaskom kroz probavni sistem izbace te kuglice dlake.
2. Instinktivno ponašanje
Kao i kod pasa, jedenje trave kod mačaka može biti ostatak instinktivnog ponašanja. Divlje mačke povremeno konzumiraju biljke, bilo zbog pročišćavanja organizma ili zato što bilje može sadržavati korisne hranljive tvari koje im pomažu u održavanju zdravlja.
3. Nadoknada hranljivih tvari
Iako su mačke mesožderi, može se desiti da povremeno posegnu za travom kako bi nadoknadile određene mikronutrijente koje možda ne dobijaju iz hrane, kao što su vlakna ili minerali. Ovo nije uobičajeno kao kod pasa, ali može biti razlog zbog kojeg mačka povremeno jede travu.
4. Čišćenje organizma
Neke mačke jedu travu kao prirodni način da se riješe nakupljenih toksina ili parazita. Grickanje trave može stimulirati probavni sistem i pomoći mački da izbaci neželjene tvari iz tijela, bilo povraćanjem ili proljevom.
Da li je jedenje trave opasno?
U većini slučajeva, jedenje trave kod pasa i mačaka nije opasno. Ipak, postoji nekoliko stvari na koje bi vlasnici trebali obratiti pažnju kako bi osigurali da njihovi ljubimci nisu izloženi riziku.
1. Hemikalije i pesticidi
Najveća opasnost kod jedenja trave dolazi od hemikalija koje se koriste za tretiranje travnjaka. Pesticidi, herbicidi i đubriva mogu biti izuzetno toksični za kućne ljubimce. Ako vaša mačka ili pas vole jesti travu, važno je osigurati da to rade na mjestima gdje trava nije tretirana ovim opasnim tvarima.
2. Otrovi u biljkama
Iako je sama trava obično sigurna za konzumaciju, neke druge biljke koje rastu u blizini mogu biti toksične za pse i mačke. Ljiljani, azaleje i mnoge druge ukrasne biljke mogu biti izuzetno opasne ako ih životinja pojede. Vlasnici bi trebali obratiti pažnju na biljke u svom dvorištu ili kući i izbjegavati one koje mogu biti toksične.
3. Povraćanje i proljev
Iako povraćanje nakon jedenja trave nije neuobičajeno, ako se često ponavlja ili je praćeno drugim simptomima, kao što su proljev, letargija ili gubitak apetita, to može ukazivati na veći zdravstveni problem. U tom slučaju, najbolje je posavjetovati se sa veterinarom.
4. Paraziti
Konzumacija trave s potencijalnim izmetom ili parazitima može dovesti do infekcija ili crijevnih parazita kod pasa i mačaka. Stoga, važno je osigurati da trava koju jedu bude čista i sigurna.
Kada potražiti veterinarski savjet?
Ako vaš ljubimac često jede travu i povraća, posebno ako primijetite i druge simptome poput gubitka težine, promjene u ponašanju, letargije ili problema s probavom, važno je konzultovati se sa veterinarom. U nekim slučajevima, ovo ponašanje može ukazivati na zdravstvene probleme, kao što su crijevni paraziti, gastritis, ili čak ozbiljniji problemi sa želucem ili jetrom.
Veterinar će možda predložiti promjenu ishrane, dodatne preglede ili tretmane kako bi se utvrdio uzrok ovog ponašanja i obezbijedilo zdravlje vašeg ljubimca.