Home » Zaštita kućnih ljubimaca od parazita
Zdravlje i njega

Zaštita kućnih ljubimaca od parazita

paraziti - krpelj

Paraziti predstavljaju veliki zdravstveni rizik za kućne ljubimce, uključujući pse, mačke, ptice i druge životinje. Osim što mogu uzrokovati nelagodu, paraziti su često nosioci raznih bolesti koje mogu biti opasne po život. Kako bi se očuvalo zdravlje kućnih ljubimaca, ključna je pravovremena i kontinuirana zaštita od parazita.

Vrste parazita kod kućnih ljubimaca

Paraziti se dijele na unutrašnje i vanjske. Obje vrste mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme kod kućnih ljubimaca ako se ne tretiraju na vrijeme.

a) Vanjski paraziti
Vanjski paraziti napadaju kožu, dlaku ili perje ljubimca, a najčešći među njima su:

  • Buhe: Mali insekti koji se hrane krvlju domaćina. Buhe uzrokuju svrbež, alergijske reakcije, dermatitis, a mogu prenijeti i bolesti poput mačje bolesti ogrebotina ili trakavice.
  • Krpelji: Krpelji su opasni jer prenose bolesti poput lajmske bolesti i babezioze, koje mogu biti ozbiljne ili čak smrtonosne.
  • Uši: Paraziti koji se hrane krvlju ili tkivom ljubimca, uzrokujući iritaciju i nelagodu.
  • Grinje: Ovi mikroskopski paraziti mogu izazvati svrbež, infekcije kože i bolesti poput šuge.

Unutrašnji paraziti
Unutrašnji paraziti najčešće napadaju organe poput crijeva, pluća ili srca ljubimca. Neki od najčešćih unutrašnjih parazita uključuju:

  • Crijevne gliste: Paraziti koji se hrane hranom domaćina unutar crijeva, uzrokujući probavne probleme, gubitak težine i slabost. Najčešće vrste su okrugli crvi i trakavice.
  • Srčani crvi: Opasni paraziti koji se razvijaju u plućima i srcu ljubimca. Ova infekcija može dovesti do zatajenja srca ako se ne liječi.
  • Plućni crvi: Paraziti koji uzrokuju infekcije respiratornog sistema, često dovodeći do kašlja i respiratornih problema.

Kako dolazi do infekcije parazitima?

Kućni ljubimci mogu doći u kontakt s parazitima na različite načine, a poznavanje tih puteva infekcije pomaže u prevenciji:

  • Kontakt s inficiranim životinjama: Kućni ljubimci koji imaju kontakt s drugim životinjama, poput pasa i mačaka lutalica, mogu lako pokupiti vanjske ili unutrašnje parazite.
  • Okruženje: Paraziti poput buha i krpelja mogu živjeti u travi, šumama i dvorištima. Ljubimci koji provode vrijeme na otvorenom posebno su osjetljivi na ove vrste parazita.
  • Hrana i voda: Unutrašnji paraziti mogu se prenijeti putem kontaminirane hrane ili vode, pogotovo ako ljubimci konzumiraju sirovu hranu ili dolaze u kontakt sa životinjama koje nose parazite.
  • Majka na mladunčad**Mladunčad se često može inficirati unutrašnjim parazitima kroz mlijeko majke ili tokom trudnoće.

Simptomi parazitskih infekcija kod kućnih ljubimaca

Prepoznavanje simptoma parazitskih infekcija kod kućnih ljubimaca od suštinskog je značaja kako bi se pravovremeno poduzele mjere. Simptomi variraju u zavisnosti od vrste parazita, ali neki uobičajeni znaci uključuju:

  • Svrbež i češanje: Buhe, grinje i uši uzrokuju jak svrbež, zbog čega ljubimac stalno češe određena područja tijela.
  • Gubitak dlake: Paraziti poput buha i šugaraca mogu izazvati lokalizirani ili generalizirani gubitak dlake.
  • Probavni problemi: Unutrašnji paraziti uzrokuju povraćanje, proljev, gubitak apetita i slabost.
  • Kašalj i otežano disanje: Srčani ili plućni crvi mogu uzrokovati kašalj, otežano disanje ili letargiju.
  • Anemija: Paraziti koji se hrane krvlju, poput buha i krpelja, mogu uzrokovati anemiju, koja se očituje bljedilom desni i općom slabošću.

Prevencija parazitskih infekcija

Prevencija je ključ za zaštitu vašeg ljubimca od parazitskih infekcija. Postoji nekoliko preventivnih mjera koje vlasnici mogu preduzeti:

Redovne veterinarske kontrole
Redovne posjete veterinaru ključne su za pravovremeno otkrivanje parazita. Veterinari mogu preporučiti najbolje preventivne tretmane, uključujući vakcinacije i antiparazitske lijekove, kao i obaviti potrebne testove kako bi se provjerilo prisustvo parazita.

Antiparazitski tretmani
Na tržištu postoji mnogo proizvoda koji su efikasni u prevenciji i tretmanu parazita. Ovisno o vrsti parazita, tretmani mogu uključivati:

Spot-on preparati: Ovi proizvodi primjenjuju se na kožu i štite ljubimca od buha, krpelja i grinja.
Antiparazitske tablete: Neke tablete tretiraju unutrašnje parazite poput crijevnih glista i srčanih crva.
Ogrlice protiv buha i krpelja: Ove ogrlice otpuštaju insekticid koji štiti ljubimca od vanjskih parazita.

Održavanje higijene u domu

Kućna higijena igra važnu ulogu u sprječavanju pojave vanjskih parazita. Redovno usisavanje tepiha, pranje ljubimčevih ležajeva i održavanje dvorišta mogu smanjiti rizik od infekcije buhama i krpeljima.

Održavanje higijene ljubimca

Redovno kupanje i četkanje ljubimca mogu pomoći u otkrivanju prisustva buha, krpelja ili ušiju. Korištenje šampona protiv parazita može dodatno pomoći u zaštiti.

Kontrola pristupa divljim životinjama

Ljubimci koji provode vrijeme na otvorenom izloženi su većem riziku od kontakta s divljim životinjama, koje mogu nositi parazite. Ograničavanje vremena provedenog vani, kao i izbjegavanje kontakta s divljim životinjama, može smanjiti rizik od parazitskih infekcija.

Liječenje parazitskih infekcija

Ako ljubimac razvije parazitsku infekciju, važno je što prije poduzeti korake kako bi se problem riješio. Liječenje se razlikuje ovisno o vrsti parazita, ali u većini slučajeva uključuje:

  • Antiparazitske tablete ili injekcije: Ovi lijekovi djeluju protiv unutrašnjih parazita poput crijevnih glista i srčanih crva.
  • Topikalni tretmani: Primjena insekticida na kožu pomaže u ubijanju vanjskih parazita poput buha i krpelja.
  • Antibiotici: Ako paraziti uzrokuju sekundarne infekcije, veterinar može prepisati antibiotike kako bi se infekcija liječila.

Kućni ljubimci Facebook

Pridružite nam se!

VIDEO: Mogu li pas i mačka biti prijatelji?